Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení

V tomto téma jsou shrnuty moje dosavadní zkušenosti s krmením koček. Čerpala jsem jednak z vlastních zkušeností, vědomostí a z debat nad tímto tématem s kamarádkami, známými a kočkomily na internetu. Za připomínky děkuji Kostíkovi, Brunnhildě, Flórince, Flekáčkovi, Mikešovi, Paní Garfieldové a Kočičákovi.

 

Jak to tedy s krmením chodí u nás?

Kvůli jednoduchosti tvoří základ stravy našich kočičáků průmyslové krmivo, tedy granule a kapsičky. Syrové a vařené maso a další pochutiny dostávají nepravidelně, několikrát do týdne.

Naše kočky mají k dispozici po celý den granule. Nikdo z nich se granulí nepřejídá a nemá tendenci vybagrovat misku s granulemi až do posledního zrníčka, dietu držet nemusí, takže je to určitě výborný způsob jak zabránit, aby vás hladové kočky úpěnlivě budily mezi třetí a pátou hodinou ranní.

Ráno a večer dostanou půl kapsičky (konzervičky) nebo syrové maso nakrájené na kousky.

 

Pití

Nesmím zapomenout ani na pití. Po našem bytě jsou různě rozmístěné misky s vodou. Kočky místa na pití rády střídají. Ty naše si s vodou i rády hrají (prý je to jedna z charakteristických vlastností sibiřského plemene). Nejoblíbenější bývalo umyvadlo s vodou na terase. Později jsem v jednom obchodě zahlédla žertovný plastový rybníček s rybičkami, koberečkem a udicí. Udici moc nepoužíváme. Rybičky jsou v bazénku pořád a Flórinka je občas vyloví a pak je nosí po bytě. Všechny kočky rády pijí z velké vodní plochy. Pak mají oblíbenou kočičí fontánku, líbí se jim, že je v ní tekoucí voda. Kosťa vždy naprosto ignoroval misku u krmení, kdybysme měli jen tu, raději by umřel žízní. Pít na jiném místě, než se jí, je prý přirozená vlastnost kočkovitých šelem (asi aby si neznečistily vodu krví ulovené kořisti?). Pak ještě docela často nechávám ve sprchovém koutě velkou nádobu s vodou, chodí z ní pít hlavně Flórka. Tedy tahle voda byla původně na zalévání a máčení kokedama rostlin a orchidejí, ale Flórka si jí taky oblíbila.

 

03cvachta.jpg

Kočky mají rády čerstvou vodu, takže ji v miskách měním každý den. Ve fontánce je filtr, takže tam vodu pouze dolívám a měním ji když si v ní Bruňďa myje tlapky s kočkolitem, takže alespoň jednou týdně. Rybníček také čístím a vyměňuji vodu asi po 4 až 7 dnech.

fontanka.jpg

 Pro kočky je pravidelný přísun tekutin velmi důležitý, můžete tak předejít nejčastějšímu onemocnění koček - onemocnění ledvin. Pití u kočky proto nepodceňujte. Pokud zrovna nechcete kupovat fontánku nebo nemáte prostor na umyvadlo, pořiďte kočce větší misku a umístěte ji do trochu jiného kouta, než jsou misky s krmením. Nebo můžete mít misky 2, jednu u krmení a druhou někde jinde. Velká nádoba s vodou ve sprchovém koutě je také dobrým a levným řešením, jen do ní nesmí spadnout manžel.

 

Jak vybrat ty správné granule

Kočičí granule, které lze u nás sehnat, se dají rozdělit podle kvality do třech skupin. Dělení odpovídá kvalitě, nikoliv ceně, ceny v jednotlivých kategoriích se mnohdy výrazně překrývají.

Supermarketová kvalitanedoporučuju já jako chovatel ani Kostík jako ochutnávač.

Tyhle granule velmi často obsahují spoustu barviv (červená, bílá nebo zelená barva pro granule není přirozená), soli (která v nadbytečném množství škodí kočičím ledvinám), mají nízký obsah dobře stravitelných živin živočišného původu (většinou jen 4% masa) a naopak nadbytek tuků a cukrů rostlinného původu (navíc některé rostlinné složky mohou vyvolávat potravní alergie). Kočky po nich mohou pěkně tloustnout, protože přísun potřebných živin (kvalitních proteinů) a vitamínů není dostatečný, takže mají tendenci zbaštit větší porci, granule je nezasytí.

Mám s nimi velmi špatnou zkušenost u výživy březích koček. Pokud je březí kočka odkázaná jen na krmení od vás, pak krmení supermarketovkami rovná se jedno mrtvé kotě u porodu (stalo se to skutečně opakovaně). Navíc Bruňda teď v pokročilejším věku získala alergii na všechno krmení, ve kterém je ve složení uvedeno: "obsahuje vedlejší výrobky rostlinného původu" a okamžitě se z nich pozvrací.

příklad značek: Friskies, Darling, Whiskas, Míca, Kitekat,...

Prémiová kvalita – nemusí být špatná, občas je kočkám dávám, když třeba nemůžu sehnat superprémiovku, Kosťa doporučuje.

Tahle krmiva už mají docela vyvážené složení, ale občas jim něco sem tam chybí nebo naopak přebývá. Některá se moc lepí na zuby a podporují tak kažení zubů u kočky. Obsah živočišných bílkovin nebývá tak vysoký, jako u superprémiovek, takže spotřeba je vyšší. Některé jsou velmi chutné, takže mohou podporovat přejídání kočky. Najdou se takové, které mají k ledvinám ne-moc šetrný obsah soli, ale i takové, které mají obsah minerálů naopak velmi nízký.

Jak jsem se dočetla rozdíl mezi superprémiovým a prémiovým krmivem je krom složení i ve výrobním postupu. Zatímco do superprémiového krmiva se vitamíny a minerály přidávají až úplně naposled a tedy se uchovávají v kontrolované nezměněné podobě a množství. Do prémiového krmiva se vitamíny a minerály přidávají do „hmoty“ před vlastním zpracováním granulí, to může tyto látky devalvovat.

Prémiová krmiva se dají sehnat velmi levně – při úsporném velkém balení vás 1 kg vyjde i na 60 Kč.

Některá se dají koupit v supermarketech nebo v malých zoo-obchůdcích.

příklad značek: Purina One, Purina Cat Chow, Perfect Fit, Anka, Nutram, Ontario, Iams, Nutrican,...

Superprémiová kvalitakrmíme k vzájemné spokojenosti, ale Bruňďa má výhradu.

Tady je už jen potřeba řídit se tím, co kočkám chutná a vyhovuje. Některá superprémiová krmiva jsou díky světově reklamované značce dost drahá, ale najdou se i taková, kde vás vyjde 1 kg za 80 Kč. Přitom naše kočky mají u superprémiovky nižší spotřebu.

U superprémiových krmiv se v současnosti oddělili krmiva staršího typu, která mají již několik let stále stejné složení (Purina Pro Plan, Hills, Royal Canin,..). Obsahují výraznou rostlinnou složku (jasně technologicky se granule musí spojit nějakou moukou, ale...), většinou kukuřici - to ale může u koček vyvolávat alergie. Případně na zvýšení obsahu proteinů obsahují třeba i sóju. Bruňdě tyto složky v krmení vadí.

Naopak posledních pár let se pro kočky upřednostňuje strava, která by měla být v obsahu živin co nejpodobnější jejich původní stravě - měla by mít vysoký obsah proteinů převážně živočišného původu, slušný obsah tuků a jen minimální obsah cukrů a škrobů rostlinného původu. Navíc některé rostlinné složky jsou ke kočičímu zažívání přívětivější (rýže, brambory,..), jiné jsou víc agresivnější (kukuřice, sója, pšenice,...). Stále více výrobců tedy dodává na trh Grain-Free (bezobilninové) nebo Low-Grain (nízký obsah obilnin, většinou jen rýže) granule. A ty má Bruňďa raději.

Hůře se shánějí, většina zoo-butiků má jen omezenou nabídku většiny nejznámějších a nejreklamovanějších krmiv. Výhodné jsou nákupy přes internet.

příklad značek: Brit Care (dobrý poměr cena/výkon protože jsou od českého výrobce), Taste of the Wild (naše nejoblíbenější, bezobilninové, vysokoproteinové), Applaws (velmi dobré složení, bezobilninové, vysokoproteinové), Leonardo (naše oblíbené na čištění zubů), Carnilove (od stejného českého výrobce jako Brit Care, měli by obsahovat ještě více živočišné složky), Purizon (vysokoproteinové, bezobilninové, s vyšším obsahem tuku, dobré pro kočky které mají větší výdej energie, jako je třeba Flórinka), Orijen, Granata Pet, Acana,...

 Při změně krmiva je potřeba sledovat stav kočky.

Hlavně projevy akutní – jako průjem (některé druhy granulí holt našim číčám nesvědčí) nebo vyrážka (například Kostík se nám jednou osypal z potravní alergie na nešetrně zpracovanou kuřecí moučku v granulích Vitakraft, strašně se škrabal na krku).

i projevy dlouhodobé – třeba stav srsti.

 

Jak se vyznat v kapsičkách a konzervách

 Po sáhodlouhém testování konzerv a kapsiček jsem jsem postupně vyřadila takové, které obsahují barviva, konzervační látky, cukr (je akorát na tloustnutí), přidanou sůl (kočky opravdu nemusí solené maso), obiloviny (kromě trochy rýže) a jiné rostlinné původy (sója) či pouhá 4% masa. Kvalitní kapsička či konzervička by měla hezky vonět, ne smrdět. I při této kvalitě lze sehnat takové kapsičky a konzervy, u kterých mě jedno krmení vyjde na 7 až 12 korun.

doporučujeme: Bozita tetra pack, Animonda Carny, Animonda Vom Feinsten, paštiky Miamor, konzervy Leonardo, konzervy Taste of the Wild, MAC´s, Yarrah Bio, Nuevo, Catz Finefood, Naturo Mousse,...

Kromě toho se prodávají konzervičky vyrobené pouze z masa (na konzervě je po otevření vidět, že obsahuje pouze vařenou svalovinu v želé nebo vývaru). To jsou ale často pouze doplňková krmiva nikoliv kompletní. Dávejte si na to pozor, hlavně pokud vaše kočka preferuje pouze mokré krmení nad granulemi. Krmení pouze svalovinou může vést k nerovnováze minerálů. Kočičákům tyto konzervy moc chutnají. Nevýhoda je, že jsou dražší, většinou jedna konzervička stojí tak 20 korun. Kupuju je kočičákům k narozeninám a dělám z nich kočičí dort.

například: Miamor Filet, Applaws, Brit Care, Shiny Cat, Schesir, Almo Nature, Greenwoods,...

 

Syrové a vařené maso

Syrové a vařené maso dávám kočičákům občas na přilepšenou. Při krmení, kde převažuje hlavně čísté maso, dbejte na pestrost a vyváženost. Pozor, krmení jen svalovinou může i ohrožovat zdraví kočky (svalovina obsahuje hodně fosforu, který opotřebovává kočičí ledviny).

Nikdy nedávám kočkám maso z výseku (ani ho nechtějí, poznají to), baští jen to kontrolované pro lidskou spotřebu. Vyhnete se tím parazitům, baktériím a dalším nemocem, které by mohly v mase bydlet.

Syrové maso nechám nejdřív několik dní projít mrazem (měla by se tím zlikvidovat hlavně toxoplasmóza a i některé baktérie - pro likvidaci toxoplasmózy stačí 2 dny v -4°C).

Vařené maso pro kočky nesolím a nekořením!

Kočkám je možné dávat syrové i vařené kuřecí, hovězí, milují kousek vařeného pstruha (ten je jen při zvláštních příležitostech, když si panička uždíbne).

Mořské ryby naše kočky nemusí, ale prý by je ani moc často neměly jíst (maximálně 1x týdně), může po nich být průjem. Rozhodně by je kočky neměli konzumovat zcela syrové, je potřeba je chvilku povařit.

Vepřové maso bývá pro kočky moc tučné a syrové se nedoporučuje kvůli nemoci „pseudovzteklině“ – odborně Aujeszkyho choroby (není přenosná na člověka, ale má stejné projevy jako pravá vzteklina a u koček i psů končí většinou smrtí, ovšem v ČR se vzácně vyskytne pouze u divočáků, v chovech prasat v ČR se tento vir nevyskytuje). Takže pokud vaše kočka není soudeček, můžete zařazení vepřového na její jídelníček zvážit, ostatně obsahují ho i některé konzervy (Bozita).

 

Další mlsy z lidské kuchyně a ledničky

Mléčné výrobky

Zásadně kočkám nedávám obyčejné kravské mléko. Mají po něm hrozný průjem a bobíky jim pak strašně smrdí. Je to proto, že kravské mléko obsahuje hodně laktózy (mléčného cukru), který kočky neumí strávit.

Pro dospělé kočky se v obchodě dá koupit speciální kočičí mléko bez laktózy (například: Dein Bestes v dm, Gimpet, Vitakraft, Whiskas, Winston - privátní značka v drogerii Rossmann), moc kočkám chutná.

Ale pozor tohle mléko by neměli dostávat malá koťata, taky po něm dostanou průjem (obsahuje moc tuku). Pro dokrmování koťat je určený speciální kotěcí sunar (k dostání u veterináře nebo ve specializovaných obchodech, například: Royal Canin, KMR, Beaphar,... ), jako náhražku lze použít i pro lidi určený Nutrilon bez laktózy nebo Tatra mléko ředěné buď vodou nebo heřmánkovým čajem 1:1. Krmení koťat náhradní stravou bývá problematické, velmi často jej mohou provázet zažívací problémy (průjem nebo zácpa), pak je třeba u malých koťat rychle jednat a stravu změnit (třeba za jinou značku, dost se mezi sebou liší).

Ředěnou Tatru dávám i dospělým kočkám, případně trochu ředěné pravé smetany (žádnou rostlinou sladkou náhražku).

Na přilepšenou můžou kočky občas dostat lžičku vanilkového pudinku nebo krupičné kaše (ale pozor aby nebyly moc sladké). Milují tvaroh (ale jen ten tučný, takže zase pozor na moc vysoký přísun tuků), zakysanou smetanu a bílé smetanové jogurty (jiné jogurty než smetanové jim nechutnají).

Občas jim dám kousek tvrdého sýra (eidam, ementál,...) nebo se rozdělíme o kousek sýrovo-tvarohové pomazánky (Lučina, Almette,...) nebo čerstvého sýru.

 

Další pochutiny

Uzeniny, salámy ani šunku kočkám nedávám. Jednou jsem sice Kostíkovi nabídla dětskou šunku, ale nevzal si ji. Zato anglickou slaninu mi ukradl z kuchyňské linky, tak ho musím hlídat. Podle mě obsahují uzeniny pro kočky moc soli.

Místo toho jim nabízím speciální kočičí salámky, ty slané nejsou (například: Dein Bestes v dm, Winston v Rossmannovi, Vitakraft). Ty úplně milujou. Neznám kočku, které by nechutnaly.

 

Jiné kupované kočičí pochoutky

Naši kočičáci mají moc rádi sušené maso (Let´s Bite od Brit Care, Proline Boxby Mini strips, Cosma snackies) nebo masové proužky značky Miamor Chicklets.

Hlavně Flórince kupuji maltózovou pastu na trávení chlupů.

V Baumaxu ve výprodeji jsem kočičákům koupila dva květináče s papyrusem. Statečně spolu soutěží, kdo vyroste a kdo rychleji žužlá. Občas to vypadá, že mám doma králíky. Měli jsme i rozpěstované osení pro kočky, ale papyrus je trvanlivější.

 

Pochoutky z lidského stolu?

Rozhodně by neměly tvořit výraznou část kočičího jídelníčku, ale přiznám se, že občas prostě kočičímu loudění neodolám. Dávám kočkám chrupavky z pečených kuřecích kostí, ale jen chrupavky ne kosti (ty pečené nebo vařené by se mohly roztříštit a úštěpky poranit trávící trakt kočky) a kontroluju, aby nebyly moc namočené do kořeněné osolené omáčky.

Smaženého jim ale nic nedávám.

 

Kde nakupovat?

Jako nejvýhodnější se mi ověřilo nakupování na internetu. Vyjde levněji, což zejména oceníte při nákupu většího balení granulí, a na internetu je i větší výběr. K zásilce si bohužel musíte započítat poštovné (kolem 100 Kč), to může výrazně ovlivnit cenu zejména menšího nákupu, ale poštovnému se lze leckdy vyhnout. Mnohé internetové obchody nabízí osobní odběr zboží, občas dokonce ještě se slevou a samozřejmě bez poštovného. Velmi výhodné je tak najít si internetový obchod v blízkosti vašeho bydliště. Navíc obchodníci občas nabízí i dovoz přímo do domu zdarma při větší objednávce.

Pro Nymburk a okolí doporučuji obchod: www.exo-eko.cz - tento internetový obchod má stejné majitele s velkou kamennou prodejnou v Nymburce, předobjednat zboží přes internet vás určitě vyjde mnohem levněji.

Pro České Budějovice a okolí doporučujiwww.chovatelske-potreby-cb.cz/ - soukromý obchůdek spojený s odchytovou službou a soukromým útulkem pro zvířata v Nových Hodějovicích

Poštovné zdarma už u objednávky od 599 Kč nabízí www.zoohit.cz/

 

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA