Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočičí infekční nemoci I

15. 8. 2011

Infekční nemoci koček - část I

 

V tomto článku se budu zabývat kočičími nemocemi, zejména těmi nejběžnějšími virovými, bakteriálními a parazitárními obtížemi. Jak je laik (tedy já) - poznám, kdy vyrazit k veterináři, jak se dá některým nemocem předcházet (očkování, odčervení), odkud se berou, jsou přenosné a nebezpečné i pro lidi, děti?

Nebudu se tu zabývat chorobami, které jsou u koček podmíněny geneticky ani civilizačními chorobami, pro ty někdy vytvořím samostatný článek. Stejně tak chci ještě někdy napsat samostatný článek o kočičí prevenci (tedy zejména o očkování a odčervování, kdy a jak na to).

 

Začnu těmi úplně nejběžnějšími chorobami koček...

 

Střevní paraziti aneb červíci

Začervení je asi úplně nejběžnější onemocnění koček. Přináší jim mnohé problémy, může vést až ke smrti zvířete, hlavně u koťat, která nebyla ošetřena se jedná o velice častou příčinu úhynu. Infekce je přenosná při nedostatečné hygieně (když si nemyjete ruce) i na člověka.

Co jsou střevní paraziti? - jedná se zejména o škrkavky a tasemnice

Jak poznám, že je kočka začervená?

- V trusu kočky najdete malé bílé/skoro průhledné kousky čehosi (články tasemnice, které slouží k rozmnožování) nebo přímo maličké červíčky (škrkavky), případně mohou kočce odpadávat tyhle bílé kousky od řitního otvoru. To už se ale většinou jedná o dost rozsáhlé začervení.

- Kočka může mít průjem – hlavně v počátečním stádiu (nebo naopak zácpu – to je spíš finální stádium, kdy paraziti ucpávají střevo).

- Kočka hubne (paraziti jí ubírají ve střevě živiny).

- Kočka má nafouklé tvrdé bříško.

- Paraziti a jejich vajíčka (která jsou pouhým okem neviditelná) se samozřejmě dají identifikovat speciálním rozborem u veterináře v trusu zvířete.

- Dospělý jinak zdravý jedinec nemusí mít žádné příznaky, ale přitom je infekční pro ostatní zvířata i lidi, proto je důležitá prevence.

Kde se kočka nakazila? - Nejčastější je nákaza od hlodavců nebo ptáků, které kočka uloví a sežere, pokud tato kořist obsahovala zárodky parazitů. Nakazit se kočka může i z jiného syrového masa. Častý a nebezpečný je přenos v mateřském mléce z infikované matky na koťata. Některé druhy tasemnic jsou přenášeny blechami. Lehounká lepivá vajíčka škrkavek si můžete přinést domů na botách, když venku šlápnete do psí hromádky.

Jak je to nebezpečné pro kočku i pro mě? - Už jsem se zmínila, že silné začervení může vézt až ke smrti zvířete, zejména u malých koťat. Začervení může způsobit neprůchodnost střev, protržení střeva, anémii, chřadnutí zvířete (díky tomu, že parazit odebírá živiny), při porodu může způsobovat komplikace, poškození plodů až jejich úhyn. U člověka může dojít k oslabení organismu, lokálním zánětům, děti jsou náchylnější než dospělí.

jak problém řešit?

Akutní začervení s viditelnými problémy vyřešíme podáním vhodného odčervovacího prostředku (prodávají se jako tablety, pasty nebo kapičky za krk). Dají se sehnat buď u veterináře, ty základní seženete i v obyčejné lékárně (tablety Drontal). U rozsáhlého začervení malých koťat nebo oslabených jedinců se doporučuje používat šetrnější přípravky (některé pasty), které tolik nezatěžují játra a ledviny (poraďte se s veterinářem). Protože pasta nebo tablety likvidují pouze dospělé parazity ve střevě, doporučuje se při akutních příznacích odčervení po 14 dnech zopakovat, aby se zlikvidovaly i larvy, které mohly putovat po těle, přibližně po těch 14 dnech dospívají a vrací se zpátky do střeva. Důležité je dodržovat dávkování přípravku, které se odvozuje od hmotnosti kočky. Pokud použijete příliš nízkou dávku, mohou si paraziti vypěstovat rezistenci a daný přípravek na ně už nebude fungovat. Důležité je i používat přípravky určené pro kočky, odčervovadla pro psy mají většinou jiné složení (jiné účinné látky či jiný poměr účinných látek), takže je pak problém odhadnout dávkování.

Jako odčervovadlo seženete nejčastěji tablety (např.Drontal, Cestal,...). Fungují pouze krátkodobě, takže při akutní infekci je potřeba odčervení zopakovat. Tabletu musí kočka spolknout, někdo jí dává tabletu přímo do krku, některé kočky tabletu spolknou v kousku jídla (např. šunka, sýr). Tableta se dá i rozmačkat a zamíchat do jídla (třeba do kapsičky se šťávou), pokud to kočce chutná.

Pasty (např. Banminth, Vitaminth, Flubenol,...) se také dají rozmíchat v jídle. Někdo pastu patlá kočce okolo pusy a na tlapky, aby jí přinutil ji slízat. Aplikátorem se taky dají napatlat přímo kočce do tlamy. Opět je tu pouze krátkodobý účinek, takže při akutní infekci je potřeba odčervení po 14 dnech zopakovat.

Kapičky za krk (tzv. spot-on, např. Stronghold, Advocate, Profender,...). Jsou výrazně dražší (cca 2x-3x) než tablety nebo pasta. Občas mají kombinovaný účinek i proti vnějším parazitům (hlavně blechám). Je u nich jednoduchá aplikace, jen se kápnou na kůži za krkem a nechají se zaschnout, při tom se účinné látky vstřebají do kůže a roznesou se krví po těle kočky. Působí tedy na všechna vývojová stádia, nejenom ve střevě, odčervení není potřeba opakovat a jejich účinek je dlouhodobý, cca. 1 měsíc je kočka proti červíkům chráněná a znovu se nenakazí.

Střevním parazitům je dobré předcházet prevencí, pravidelným odčervováním. Venkovní kočky, které loví a mají tak větší pravděpodobnost se nakazit, je dobré odčervovat aspoň 4x ročně. Bytové kočky 1x až 2x ročně.

Zvlášť se doporučuje odčervit kočka, pokud u ní plánujete koťátka (asi 5 dní před plánovaným krytím) a asi 14 dní před porodem.

Koťata se poprvé mohou odčervit přibližně ve 3 týdnech, společně s matkou, je potřeba použít nějaký šetrný preparát (pastu – poraďte se veterinářem; určitě ne spot-on ty jsou doporučovaný až od 6-8 týdnů). Odčervení se má opakovat co 14 dní a od 3 měsíců věku každé 3 měsíce až do jednoho roku.

Pokud nechcete do své kočky zbytečně cpát léky a chemii, nebo nemůžete (protože má kočka slabá játra nebo ledviny), zeptejte se svého veterináře na možnosti vyšetření trusu. A teprve při pozitivním nálezu jí podejte vhodné odčervovadlo.

Jak chránit sebe a děti:

Především prevencí u své kočky (pravidelné odčervování) a dodržováním vlastní hygieny. Čistěte kočce záchůdek alespoň 1x denně (vajíčka škrkavek totiž musí dozrávat ve vlhku určitou dobu než se stanou infekční), myjte si ruce. Zabezpečte pískoviště pro děti před přístupem cizích koček (vhodným krytem). Při práci na zahradě noste rukavice.

 

Ušní svrab (ušní prašivina)

Ušní svrab se nejčastěji objevuje u toulavých koček, koťat a starších koček. Zanedbání léčby může vézt k vážným zánětům zvukovodu, dokonce až k ohluchnutí zvířete.

Čím je tato nemoc způsobena? – jedná se o parazita roztoče, který se jmenuje strupovka ušní

Jak poznám, že má kočka ušní svrab?

- prvním příznakem je lehký zánět, začervenalý vnitřek ucha kočky, více průhledného ušního mazu, kočka třepe hlavou a hodně se škrabe v uchu

- jak se parazit rozmnoží, objevuje se v uchu typický černý maz (vypadá to jako lógr) nebo černé tečky v srsti na kraji ucha, jsou to vlastně výkaly množících se roztočů.

Kde se kočka nakazila? – kontaktem s nakaženým zvířetem, může to být jiná kočka, pes, fretka, volně žijící šelmy,... Nemoc je pro kočky značně infekční, pokud se vyskytne u jednoho jedince, má tendence se rychle šířit. Na člověka přenosná není.

Jak je to nebezpečné pro kočku i pro mě? – Jak jsem již naznačila v úvodním povídání o této nemoci. Zanedbání léčby může mít pro kočku velmi vážné následky. Neléčený těžký zánět může vést až k ohluchnutí zvířete, rozsáhlým otokům hlavy, zánětům nervů, což může ve výsledku vést až ke smrti zvířete, obzvláště u starších a oslabených koček. Pro člověka naopak žádné nebezpečí nehrozí, ušní svrab není na člověka přenosný.

jak problém řešit? zajděte k veterináři. Kočka dostane antiparazitika (buď injekčně) nebo ve formě kapičky za krk (spot on Advocate), při pokročilejším zánětu ucha i antibiotika. Kočce je pak potřeba pravidelně čistit uši speciálními antiparazitními přípravky, i po ustoupení viditelných příznaků je potřeba v čištění pokračovat (cca 1 měsíc), roztoči jsou skutečně malincí a vytrvalí. Je potřeba preventivně přeléčit i ostatní zvířata v domácnosti (čistit jim uši všem).

Jak chránit sebe a děti:

Netřeba se chránit, ušní svrab způsobený strupovkou ušní je nemoc specifická pro zvířata – konkrétně pro šelmy (přenáší se zejména mezi kočkami, psi, liškami a fretkami).

 

Rýma a nachlazení

Výtok z očí, z nosu, kýchání kočky, zvýšená teplota, tyhle obtíže může vyvolat hned několik původců. Může se jednat jen o banální jednodenní potíž (kočka se může nachladit stejně jako člověk, dokonce může dostat rýmu přímo od svého páníčka), ale i o vleklé špatně léčitelné onemocnění, které může přejít až k hnisavé formě, zánětu spojivky, problémům s očima (srůst výček, vchlípení výček, poškození rohovky) a dalším chronickým neléčitelným problémům. 

Projevy:

Společnými projevy všech onemocnění dýchacího traktu koček je výtok z očí, výtok z nosu, kýchání, zvýšená teplota (ale pozor optimální tělesná  teplota koček je mnohem vyšší než u člověka – standardně 38 až 39,5 °C).

Obdobné projevy může mít i alergie. Například maminčin kocour si jednou nerozvážně vlezl do kupy nahnilého sena, která byla politá chemikálií na urychlení kompostace. Ach ty moderní zahrádkářské postupy :(

Každopádně pokud projevy přetrvávají déle než 24 hodin a výtok se mění z průhledného na hnisavý, přidává se nechutenství či letargie, vyhledejte odbornou veterinární péči. Zánět horních cest dýchacích může přejít v zápal plic, dušnost, chronickou dušnost zvířete. Zánět v očích až k poškození rohovky a oslepnutí.

Při pozdním zahájení léčby se onemocnění velmi často vrací.

Nákaza v době březosti vede k potratu.

Původci:

Spektrum původců je široké. Jak již jsem se zmínila u projevů, dýchací obtíže mohou být způsobeny i alergií, pak rychle odezní, pokud z dosahu kočky odstraníte alergen (cigaretových kouř, chemikálie,...).

Zánět cest dýchacích může být buď virového, bakteriálního nebo parazitárního původu, původci se při infekci mohou i kombinovat (například k primárně virovému onemocnění se přidá sekundární bakteriální infekce). Proto je důležitá i dobrá diagnostika problému, veterinář by se měl zamyslet, zda do kočky cpát naslepo léky nebo například ze stěrů zjistit konkrétního původce a ně něj pak aplikovat specifickou léčbu.

Tady je výčet nejčastějších infekčních původců:

Herpesvirus (způsobuje onemocnění s názvem virová kočičí rhinotracheitis – tedy pravá kočičí rýma) –u koťat může vést až  ke smrti, u dospělých koček k trvalým následkům, projevuje se mimo jiné i vřídky na sliznici dutiny ústní

Calicivirus – je onemocnění se slabšími projevy než rhinotracheitida, neprojevuje se vřídky

Chlamydie – , jsou malinké baktérie žijící v buňkách, léčba je velmi úporná, na chlamydie působí jen některá antibiotika, průběh je vážnější u koťat

Toxoplasma – u malých koťat se může projevovat jako zápal plic, u březích koček může vést k potratu, většinou však nemá výraznější projevy a rychle odezní, nemoc může provázet průjem, oslabení organismu.

Kde se kočka nakazila?

Většina nemocí se přenáší kontaktem s nakaženým zvířetem, kapénkovou infekcí, některá zvířata, která již nemoc prodělala, mohou fungovat jako bacilonosiči (a mohou být při tom zcela bez vnějších projevů). Možný je přenos z matky na mláďata. Některé viry se mohou šířit pouze vzduchem (pro infekci tedy není potřeba přímý kontakt s nakaženým zvířetem). Zárodky toxoplasem mohou být v mase hlodavců, ale i v syrovém hovězím nebo králičím mase (tam je lze zlikvidovat přemražením, čerstvě ulovenou myš ale budete kočce mrazit dost težko, asi vám ji nepůjčí :) ).

Velmi časté jsou hromadné infekce v zanedbaných chovech nebo tam kde se kočky vyskytují ve vysoké koncentraci a s nedostatečnou péčí.

Zánět dýchacích cest se může vyskytnout i u oslabeného stresovaného zvířete (třeba u malého kotěte po odběru od matky). Pak je třeba dbát na šetrnou léčbu a minimalizaci stresu.

Jak je to nebezpečné pro kočku i pro mě? – Již v úvodním povídání jsem naznačila možné komplikace a problémy u koček. Shrnutí pro kočku zní – může to být jen nachlazení, ale také to může být dost vážné. Jak je to s nakažlivostí pro člověka? Hlavní virová a bakteriální onemocnění dýchacího ústrojí bývají specificky kočičí. Problém může být u chlamydií, v poslední době byla zaznamenána chlamydiová rýma a zánět průdušek i u člověka – odkud se ale tito lidé nakazili není jasné.

Toxoplasmóza je na veřejnosti velmi propíraná nemoc. Přenos přímo z koček je otázkou hygieny. Kočky jsou infekční jen velmi krátkou dobu (několik týdnů), těsně po nákaze a pak už nikdy v životě. V divoce žijící populaci  koček jsou většinou infekční jen koťata, která sežrala svou první myš od maminky. Je dost možné, že vaše domácí číča, která se vyvaluje na gaučíčku a krmíte ji jen granulemi a konzervami, se s toxoplasmózou v životě nesetkala a taky nesetká. Tříměsíční koťata od toulavky vychovaná v útulku mají své infekční stádium toxoplasmózy už dávno za sebou a nejsou pro člověka nijak nebezpečná.

Jak problém řešit?

Nejhorším nemocem předcházejte. Na herpesvirovou rhinotracheitis a calicivirosu existuje očkování. Koťata se očkují již od 6ti týdnů. Očkování existuje i proti chlamydióze. Očkování sice stoprocentně nemusí ochránit před onemocněním, ale výrazně snižuje projevy a minimalizuje trvalé následky.

S nemocným zvířetem dojděte k veterináři a dbejte na dobrou diagnostiku nemoci.

Nepodporujte množitele, kteří svoje koťata neočkují.

Jak chránit sebe a děti:

Rady zejména pro těhotné a lidi se sníženou obranyschopností: Při práci na zahradě s hlínou noste rukavice. Důkladně omývejte ovoce a zeleninu. Maso důkladně tepelně upravte. Chcete-li být pečliví, nehlaďte cizí malá koťátka divokých koček. Kočka, která s vámi žije již několik let a nezměníte její stravovací návyky (například jí z ničeho nic nevyženete lovit myši, byť před tím baštila jen konzervy) pro vás žádné nebezpečí nepředstavuje.

 

Už teď mě napadá, že jsem na některá dost častá onemocnění zapomněla. Takže je sem určitě časem doplním.

 

Aby nebyl článek příliš dlouhý, plánuji ještě sepsat "Infekční nemoci koček II", kde bude prostor pro méně častá, ale o to vážnější onemocnění jako:

Kočičí mor - Panleukopenie

FeLV

FIV – kočičí obdoba HIV

FIP

Vzteklina

 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA